O gränslösa frälsning!

William-Booth-c1900

Igår firade vi samlingsgudstjänst i St Peter. Vi startade upp en ny termin och fick be särskilt för de som har valt att gå in i olika uppdrag. Ett signum för vår församling är att vi alltid öser ur den rika källan av psalmer vi har i psalmboken. Igår letade vi fram William Booths gamla pärla O gränslösa frälsning (226).
Booth var predikant inom metodisrörelsen i London men grundare senare Frälsningsarmén. Måttet som Booth levde efter var blod och eld – tron på Jesu livgivande sår och den Helige Andens förvandlande kraft.

Så vill vi starta upp en nya terminen, med mer mod att lida för vår tro och med mer kraft att visa den. Frälsningen den är trots allt gränslös!

O gränslösa frälsning, o djupaste hav av nåd
och av kärlek som Kristus oss gav!

För världens försoning din våg väller fram.
Du flödar för alla, du flödar för alla.
O, kom över mig!

Och nu, halleluja, mitt liv från idag
jag avskiljer, helgar till Herrens behag.
Hans kärlek än flödar så mäktig och rik
till fullkomlig frälsning, till fullkomlig frälsning
till fullkomlig frälsning för dig och för mig.

 

 

 

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.