En barmhärtig famn

Under veckan har Augustinus ord fått en särskild plats i mitt liv.

”Ty hans barmhärtighet har kommit före oss för att vi skulle bli helade, ja den ledsagar oss fortfarande för att vi, när vi en gång blivit helade, också skall få liv: den kommer före oss för att vi ska bli kallade, och den ledsagar oss för att vi skall bli förhärligade: den kommer före oss för att vi skall leva i enlighet med trons krav, den ledsagar oss för att vi för alltid ska leva tillsammans med Gud, ty utan honom kan vi ingenting göra”

Nåden är aldrig så billig som ett enkelt förlåt, en klapp på axeln eller ett tyst accepterande.
Nåden är att bli omfamnad av Jesu barmhärtiga armar.
Den som mött den famnen går alltid därifrån helad och med ett nytt liv.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.