S:t Peters kyrkokör söker sångare

S:t Peters kyrkokör är en nystartad blandad kör som söker sångare i alla stämmor. Vi sjunger främst sakral musik men även visor, folkmusik och annan repertoar. Vid konserter samverkar vi ibland med andra sångare, körer och musiker. På övningarna jobbar vi med sångteknik och tonbildning för en bättre röstfunktion och klang men även med notläsning och gehör. Vi söker både dig som ej tidigare sjungit i kör och som är nyfiken på att prova på och du som har viss körvana. Hjärtligt välkommen att söka till vår nystartade kör!

Vi övar tisdagar 18.30-20.15 i S:t Peters kyrka, Upplandsgatan 12.
Höstterminen börjar den 29 augusti. Välkommen att prova på!

Är du intresserad så hör av dig till vår dirigent Ruth Segerberg: ruth.segerberg@telia.com

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.