Ny Dataskyddsförordning

Från och med 25 maj 2018 träder den nya Dataskyddsförordningen i kraft, även kallad GDPR. Den nya förordningen gäller i hela EU och syftar till att stärka skyddet för den enskilda individen vid behandling av personuppgifter. GDPR står för General Data Protection Regulation och ersätter den svenska personuppgiftslagen (PuL). Det är viktigt för oss som församling att medlemmar och vänner till församlingen känner sig trygga med hur vi hanterar personuppgifter. Därför är vi öppna med hur vi samlar in, behandlar och delar med oss av den data som vi sparar hos oss. Här kan du läsa mer om dina rättigheter enligt den nya GDPR förordningen: https://www.datainspektionen.se/dataskyddsreformen/dataskyddsforordningen/de-registrerades-rattigheter/

Vid frågor om vår behandling av dina personuppgifter kan du höra av dig till: kontakt@stpeterskyrkan.se;

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.