S:t Peters kyrkokör söker Dig som vill sjunga i vår kör!

S:t Peters kyrka har en nystartad blandad kör som söker sångare i alla stämmor. Vi sjunger främst sakral musik men även visor, folkmusik och annan repertoar. Vid konserter samverkar vi ibland med andra sångare, körer och musiker. På övningarna jobbar vi med sångteknik och tonbildning för en bättre röstfunktion och klang men även med notläsning och gehör. Vi söker både dig som ej tidigare sjungit i kör och som är nyfiken på att prova och du som har viss körvana. 

Hjärtligt välkommen att söka till S:t Peters kyrkokör!

Vi övar varannan tisdag 18:00-20:30 i församlingssalen och startar alltid med fika och gemenskap för den som vill från kl 17:30

Är du intresserad så kom på våra övningar eller hör av dig till vår dirigent Ruth Segerberg: ruth@stpeterskyrka.se

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.