En kort orgelkonsert i Stilla veckan

Organister från Kungliga Musikhögskolan i Stockholm spelar denna vecka på den renoverade Walckerorgeln i S:t Peters kyrka.
Onsdagens organist var Sebastian Johansson. Hans konsert spelades in av Studieförbundet Bilda och finns på nätet.

Klicka på länken här nedan. Lyssna!

Livesänd orgelkonsert från S:t Peters kyrkaOrganist Sebastian Johansson framför dagens orgelkonsert! Välkommen!Varje dag under Stilla veckan genomförs orgelkonserter i S:t Peters kyrka. Onsdagens konsert livesänder vi på Bildas Facebooksida kl 11:30.Länk för att se konserten: https://www.facebook.com/BildaStockholm/ Sebastian Johansson tog organistexamen år 2019 efter studier vid Musikhögskolan i Malmö och nu studerar han på masterprogrammet i orgel vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm. Program: *Gustaf Hägg (1867-1925 – Prélude (ur Quatre Morceaux)  *Michael Waldenby (f. 1953) – Marcia Funèbre  *Sebastian Johansson (f. 1997) – Improvisation över psalm 136 ”Guds rena lamm oskyldigt”  *David Wikander (1884-1955) – Elegi  *Oskar Lindberg (1887-1955) – Final (ur Sonat i g moll)

Slået op af Studieförbundet Bilda i Onsdag den 8. april 2020

Sebastian framför musik av svenska tonsättare, bosatta i Stockholm och som odlade den romantiska orgelmusiken: Gustav Hägg, Michael Waldenby, David Wikander och Oskar Lindberg.
I mitten av konserten gör Sebastian också en egen improvisation över psalmen ”Guds rena lamm oskyldigt”.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.