En uppmaning till bön

 

 

För snart tre år sedan stod vår kyrka vid ett vägskäl. Efter många år med både färre medlemmar och gudstjänstbesökare och dessutom med en alltmer åldrande gemenskap, tycktes ödet vara oundvikligt. Att lägga ned församlingen och slå igen dörrarna på Upplandsgatan 12 verkade det mest rimliga alternativet.Trots det, beslutade ändå församlingen att våga starta om på nytt. De kallade en ny pastor och öppnade sina armar för nya medlemmar med uppgift att bära församlingen vidare.

Tre år senare har vi verkligen fått vara med om att Gud har gjort mer än vad vi kunnat ana. Även om vi idag både är tacksamma och glada över att få se fler växa och blomstra i vår gemenskap, är vi inte nöjda. Vi skulle gärna vilja att St Peter blev en plats där fler Stockholmare fick möta Guds förvandlade kärlek.

En omstart är aldrig enkel eller självklar. Det krävs både tålamod, kärlek och mycket bön. Det finns givetvis mycket en kyrka i omstart behöver, men er bön skulle vara det viktigaste stödet vi kunde få.

StPeter6

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.